Jak przygotować auto do sprzedaży?

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Próbujesz sprzedać swój samochód i zastanawiasz się, dlaczego nie przyciąga on uwagi kupujących? Cóż, może być to kwestia wyglądu. Nie jest przecież tajemnicą, że wizualna atrakcyjność określonych produktów to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących popyt. A w przypadku samochodu, zdecydowanie wygląd ma duże znaczenie (no bo czy jest wśród czytających ktoś, kto, wybierając auto, nie zwróciłby uwagi na ten aspekt?).

Chcesz przywrócić pojazdowi dawny blask?

Dlatego właśnie zdarza się, że pojazd, który w istocie jest w dobrym stanie technicznym, zostaje zignorowany przez potencjalnego kupca, którego zniechęcają widoczne i mało estetyczne ślady użytkowania. Możliwe też, że właściciel takiego samochodu stara się o niego dbać, ale robi to nieumiejętnie, czego rezultatem jest mało imponująca prezencja pojazdu. Prostym przykładem jest częste korzystanie z myjni automatycznej, w której auto jest wystawione na działanie twardych szczotek i agresywnej chemii, które nie wpływają korzystnie na stan lakieru i mogą go po prostu uszkodzić.

Jeżeli zatem chcielibyśmy sprzedać swoje auto, powinniśmy podejść do tego procesu odpowiednio. Postawmy sobie pytanie: jak powinno wyglądać kompleksowe przygotowanie auta do sprzedaży? Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Przygotowanie auta do sprzedaży — co powinieneś wiedzieć

Jak wspomnieliśmy we wstępie, klienci często dokonują zakupu pod wpływem tego, co widzą. Niektórzy potrafią skreślić z listy potencjalnych opcji pojazd w dobrym stanie, np. ze względu na widoczne uszkodzenia karoserii czy mało estetyczne lub po prostu zaniedbane wnętrze.

Oczywiście magiczna zmiana mocno wyeksploatowanego samochodu w cacko wyglądem przypominające auto z salonu nie jest możliwa. Ale spójrzmy prawdzie w oczy — czasem wystarczy wizyta na myjni lub lekka renowacja lakieru, by samochód prezentował się znacznie lepiej.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży — zacznij od poprawek wizualnych

Co najpierw rzuca się w oczy potencjalnego kupca? Oczywiście lakier. Ten, jak można się domyślić, w przypadku samochodu używanego z czasem może stracić swój blask, a nawet wyblaknąć. Wpływ na to mają, chociażby warunki atmosferyczne, ale także częste korzystanie z myjni automatycznej lub inne czynniki powodujące powstanie nawet drobnych uszkodzeń mechanicznych. Dlatego odświeżenie lakieru to zabieg, który może znacznie podnieść atrakcyjność samochodu. Nie mniej istotny dla ewentualnego nabywcy jest stan wnętrza pojazdu — kompleksowe czyszczenie to więc kolejny ważny krok w stronę sprostania oczekiwaniom kupujących. Ale, po kolei.

Co zrobić najpierw?

Przygotowanie auta do sprzedaży najlepiej zacząć od umycia pojazdu — auto najlepiej myć letnią wodą, z dodatkiem specjalnego szamponu, wykorzystując do tego celu profesjonalną rękawice z mikrofibry lub delikatnej wełny, nie róbmy tego starą gąbką, którą znaleźliśmy w garażu. Najpierw jednak trzeba spłukać z karoserii kurz czy resztki piasku, gdyż jak wiadomo, podczas mycia drobinki mogą porysować lakier. Pamiętajmy o całym procesie dekontaminacji lakieru, czyli usunięciu z lakieru opiłków metalu, resztek asfaltu, żywicy oraz owadów. Do wykonania dekontaminacji posłużą nam dedykowane do tego kosmetyki. Następnie spłukujemy wodę z karoserii i, za pomocą gumowej wycieraczki lub delikatnego ręcznika, zbieramy resztki wody. Zanim przejdziemy do polerowania, musimy jeszcze dokładnie wysuszyć lakier. Jeżeli mimo przeprowadzenia dekontaminacji, czujemy pod ręką chropowate miejsca na lakierze, mogą to być wbite drobinki metalu z hamulców lub kawałki asfaltu. Wtedy koniecznie wyglinkujmy te miejsca. Poleca się stosowanie delikatnych ściereczek z mikrofibry. Tutaj polecamy te bardziej profesjonalne lub ewentualnie zestaw mikrofibr ze znanego sklepu budowlanego (Castorama).

mycie karoserii

Przygotowane w ten sposób nadwozie można zacząć nabłyszczać. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. To profesjonalne wymaga od nas nakładów finansowych i oczywiście nie należy do najłatwiejszych. Musimy zaopatrzyć się w maszynę polerską (dla amatorów polecamy raczej maszynę typu Duall Action ), pady polerskie różnego rodzaju. Jeżeli naszym celem jest wydobycie blasku lakieru, to raczej polecamy miękkie pady w połączeniu z pastą finiszową lub tzw. One step. Po całym zabiegu musimy odtłuścić lakier za pomocą np. IPY, a następnie zabezpieczyć go woskiem naturalnym lub syntetycznym. Można też wybrać drogę na skróty, najniższym nakładem finansowym, ale tutaj efekt może być różny. Do tego celu stosuje się specjalną pastę lub mleczko oraz miękką szmatkę, np. flanelową. Sposób, w jaki należy nabłyszczać karoserię, zależy od rodzaju preparatu, jakiego użyjemy. Często opakowania tego typu środków opatrzone są instrukcją użytkowania. Wykonując omawiane czynności, trzeba pamiętać, aby nie zabrudzić preparatem plastikowych i gumowych elementów nadwozia, np. uszczelek.

osuszanie karoserii sciereczką

Opisany wyżej zabieg odświeżenia lakieru można wykonać samemu. Co w przypadku, gdy zechcemy skorzystać z pomocy fachowców? Samochód z powodzeniem można oddać firmom oferującym mycie detailingowe. Jest to wieloetapowy proces pielęgnacyjny, w wyniku którego z powierzchni karoserii usunięte zostają wszelkie zanieczyszczenia. Za odpowiednią opłatą, fachowcy doprowadzą lakier do stanu niekiedy odpowiadającemu temu, jaki był, gdy auto wyjechało z salonu. Wykonując ten zabieg, profesjonaliści używają specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów, jak również maszyn polerskich z różnymi wariantami padów polerskich.

Firmy specjalizujące się w usługach lakierniczych podejmują się też naprawy drobnych uszkodzeń lakieru. Niekiedy zadrapania czy ubytki w lakierze, które nie znikną podczas polerowania, można zniwelować, przeprowadzając profesjonalną korektę lakieru razem z zaprawkami.

korekta lakieru

Potencjalny nabywca, który zobaczy auto pokryte lśniącym, pozbawionym większych skaz lakierem, na pewno od razu będzie zainteresowany nim bardziej, aniżeli pojazdem z widocznymi mankamentami.

Czas na kolejny krok

Konserwacja plastikowych i gumowych elementów pojazdu jest czynnością stosunkowo prostą, a jednocześnie pozwalającą uzyskać znakomite efekty. Najlepiej do tego celu stosować specjalne spraye na bazie silikonu oraz różne olejki przeznaczone do natłuszczania tworzyw sztucznych. Dokładnie umyte listwy, uszczelki i zderzaki można spryskać cienką warstwą preparatu, który rozcieramy za pomocą miękkiej szmatki. Rezultat może być naprawdę imponujący!

Wnętrze równie ważne co lakier

Każde auto używane będzie wymagało też odświeżenia wnętrza. Chociaż zapewne wielu właścicieli regularnie dba o czystość auta w środku, zwykłe zabiegi pielęgnacyjne mogą nie wystarczyć. Skrupulatne przygotowanie samochodu do sprzedaży powinno zawierać także pranie tapicerki (jeżeli jest taka konieczność). Czynność ta może wydawać się całkiem prosta, aczkolwiek najlepiej powierzyć ją osobie, która ma doświadczenie w tego typu pracach. I tu znowu można polecić studio detailingowe, które profesjonalnie wypierze tapicerkę samochodu i doprowadzi wszystkie jej elementy (fotele, podsufitkę, boczki) do bardzo atrakcyjnego wizualnie stanu. Oczywiście czyszczenie wnętrza samochodu to także dokładne odkurzanie i wiele innych czynności.

mężczyzna sprzątający wnętrze samochodu

Elementy plastikowe we wnętrzu pojazdu także wymagają tego, by poświęcić im należytą uwagę. Jeżeli jest taka potrzeba, należy je dokładnie umyć za pomocą środków takich jak APC. Pamiętajmy, aby środek ten rozrobić w odpowiednich proporcjach. Użycie zbyt mocnego stężenia może uszkodzić delikatne tworzywa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji elementów plastikowych, najczęściej w postaci płynu, który aplikujemy za pomocą atomizera. Występują one zarówno w wersjach nadających połysk, jak i zapewniających elegancki efekt matu. Wybierz produkt, który najlepiej sprosta wymaganiom konkretnego tworzywa i wydobędzie z niego naturalne piękno i blask. Po uporaniu się z elementami plastikowymi, aby obraz czystości ostatecznie się dopełnił, przemyj szyby pojazdu, stosując do tego celu odpowiedni płyn.

Jeżeli chodzi o trudno dostępne zakamarki (np. kratki nawiewów), przydatnym narzędziem czyszczącym będzie pędzelek lub patyczek higieniczny. 

A teraz czas na wisienkę na torcie — kup perfumy samochodowe i spsikaj dywaniki, dzięki któremu wnętrze Twojego pojazdu zostanie spowite przyjemnym zapachem.

Kompleksowe przygotowanie samochodu — inne czynności

mycie felg jako element dbania o wizerunek czystego i zadbanego pojazdu

Co jeszcze możesz zrobić, gdy lakier prezentuje się dobrze, a wnętrze samochodu lśni czystością? Zerknij na koła, silnik czy inne, mniej widoczne części nadwozia (np. chlapacze). O wszystkie te elementy można odpowiednio zadbać, tak, aby zwracały uwagę swoim nienagannym wyglądem i dobrym stanem. W tym też pomogą Ci odpowiednie i proste w użyciu preparaty.

Czy warto skorzystać ze studia detailingowego

Wiele z wyżej wymienionych czynności można oczywiście wykonać samodzielnie, choć najprawdopodobniej zdecydowanie lepsze rezultaty zagwarantują pracownicy firmy zajmującej się detailingiem samochodowym. Kompleksowe przygotowanie lakieru pojazdu, dokładne czyszczenie wnętrza czy nawet mycie komory silnika to czynności, które dla profesjonalistów nie będą stanowić żadnego problemu.

Podsumowanie

Czy zawsze należy przygotować samochód do sprzedaży? Tak, bowiem wizerunek jest bardzo ważny — czyste i zadbane auto na pewno przyciągnie spojrzenie potencjalnego nabywcy, a dobre pierwsze wrażenie może przesądzić o sprzedażowym sukcesie. Przygotowany samochód do sprzedaży będzie się również dobrze prezentował na zdjęciach, które musimy przecież zrobić, chcąc wystawić samochód na sprzedaż.

Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by kompleksowo przygotować auto do sprzedaży, studia detailingowe w sposób profesjonalny zrobią to za nas. Takie usługi nie są szczególnie drogie, ponadto często można skorzystać z atrakcyjnych promocji.

5/5 - (1 vote)
Call Now Button