Głębokie rysy na lakierze samochodowym – jak je usunąć?

Głębokie rysy na lakierze samochodowym – jak je usunąć?

Przy codziennym użytkowaniu samochodu jego powłoka lakiernicza jest narażona na liczne uszkodzenia mechaniczne, odpryski, czy zarysowania. O ile płytkie rysy można spróbować wypolerować samemu, to usuwanie głębokich rys wymaga pracy specjalistów, którzy sprawnie zlikwidują uszkodzenia w wieloetapowym, profesjonalnym procesie. Jak powstają rysy na lakierze samochodowym, jak wygląda proces usuwania rys i jak zabezpieczyć powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami? Odpowiadamy!

Chcesz przywrócić pojazdowi dawny blask?

Jak powstają głębokie zarysowania na karoserii?

Na co dzień pojazdy narażone są na powstawanie ubytków lakieru, czy głębokich zarysowań, które przede wszystkim wyglądają nieestetycznie. Nawet najnowsze auto z rzucającymi się w oczy uszkodzeniami mechanicznymi nie będzie prezentowało się dobrze. Ponadto głębokie rysy obniżają wartość auta przy sprzedaży i mogą przyczynić się do rozwoju korozji w miejscach ubytków.

Zwykle rysy i odpryski powstają w wyniku codziennej eksploatacji. Do uszkodzeń mogą doprowadzić np. opady gradu, kamyczki lub sól drogowa w zimie. Ponadto rysy mogą powstać wskutek niewłaściwego używania myjek ciśnieniowych lub szczotek na myjni. Co więcej, strukturę lakieru można uszkodzić w wyniku otarcia samochodu o inny pojazd lub przedmiot. Głębokie rysy mogą także powstać wskutek aktów wandalizmu – przejechania po karoserii twardym, ostrym narzędziem, czy rzucenia w pojazd np. kamieniem.

Profesjonalne usuwanie rys lakieru samochodowego krok po kroku

Wiele osób decyduje się na samodzielne zamaskowanie rys na lakierze. W tym celu najczęściej używane są popularne pisaki do rys, korektor do lakieru lub wosk koloryzujący. Takie działanie zwykle daje efekt tymczasowy, gdyż po kilku myciach produkty zwyczajnie wypłukują się z powierzchni karoserii.

usuwanie głębokich rys

Co więcej, samodzielne usuwanie rys lakieru niesie za sobą ryzyko doprowadzenia do mocniejszego uszkodzenia nawierzchni i pogłębienia powstałych już wcześniej zarysowań. Aby skutecznie usunąć głębokie rysy, konieczne jest więc zlecenie zabiegu profesjonalistom, którzy dobiorą odpowiednią metodę pracy i sprawnie usuną uszkodzenia bez ingerencji w głębsze struktury materiału.

Elementy karoserii zwykle pokrywają nałożone na siebie warstwy lakieru. Pierwszą z nich jest warstwa antykorozyjna, na którą następnie kładzie się podkład. Kolejno na element kładzie się lakier bazowy w konkretnym odcieniu (zazwyczaj jest to najcieńsza warstwa) oraz warstwę lakieru bezbarwnego. Można więc łatwo wysnuć wnioski, że polerowanie rys, które wniknęły głęboko w strukturę lakieru to zadanie, które wymaga znajomości procesu malowania elementów i wykorzystywanych do tego produktów.

usuwanie głębokich rys na lakierze
Usuwanie głębokich rys w Studio CB

Usuwanie rys z lakieru przez profesjonalistów

Naprawa zarysowanej powierzchni to jeden z zabiegów, którymi zwykle zajmuje się tzw. auto detailing. Poza pielęgnacją wnętrza pojazdu detailing może także obejmować zabiegi zewnętrzne, takie jak polerowanie samochodu, korekta lakieru, dokładne mycie pojazdu, czy zabezpieczenie lakieru przed powstawaniem uszkodzeń.

W Studio CB przeprowadzimy profesjonalną renowację lakieru samochodowego, przywracając mu dawny blask i oryginalny, intensywny kolor. Korekta lakieru rozpoczyna się od dokładnego umycia pojazdu i usunięcia z niego wszelkich trudnych do usunięcia zwykłym myciem zanieczyszczeń. Zwykle w tym celu przeprowadza się proces glinkowania karoserii, który umożliwia pozbycie się zabrudzeń takich jak sadza, resztki owadów czy drobinki asfaltu.

Kolejnym krokiem jest polerowanie karoserii w taki sposób, aby usunąć rysy z lakieru, przywracając mu blask i jednolitą strukturę. Renowacja zwykle kończy się nałożeniem powłoki ceramicznej, wosku zabezpieczającego lub oklejeniem samochodu folią ochronną PPF.

zabezpieczenie lakieru folią PPF

Jak zapobiegać powstawaniu rys i odprysków?

Codzienna eksploatacja samochodu może prowadzić do powstawania ubytków w lakierze lub jego zarysowań. Powierzchnię karoserii można zabezpieczać woskami lub powłokami ceramicznymi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania uszkodzeniom jest zabezpieczenie samochodu folią PPF. To rozwiązanie, które zarówno zabezpiecza lakier przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i nadaje samochodowi niezwykłego błysku. Folia ochronna imituje lakier bezbarwny, co pozwala na poprawę wizualną całego pojazdu przy jednoczesnej jego ochronie, bez ingerencji w strukturę elementów karoserii.

Jedną z wielu zalet folii PPF jest jej odporność na działanie soli drogowej w zimie, a także chemikaliów podczas mycia pojazdu. Ponadto folie wykazują właściwości hydrofobowe, dzięki czemu pielęgnacja samochodu jest dużo łatwiejsza, a krople deszczu sprawnie spływają z powierzchni karoserii. Co ciekawe, w przypadku powstania na folii zarysowań, elementy pod folią pozostaną w stanie nienaruszonym, a w przypadku niewielkich zarysowań, folia posiada właściwości samoregeneracyjne pod wypływem ciepła i może wręcz zlikwidować rysy z materiału.

Warto zaznaczyć, że folie PPF nie wpływają na zmianę koloru lakieru. Wówczas karoseria jest wciąż jednolitą powierzchnią o pierwotnym kolorze. Demontaż folii w żaden sposób nie przyczynia się do niszczenia lakieru, a materiały dobrej jakości mogą być używane na pojeździe nawet przez kilkanaście lat.

Jakie elementy zabezpieczyć folią PPF?

Do najczęściej oklejanych powierzchni należą zderzak samochodu, lusterka oraz drzwi. Wiele osób postanawia jednak zabezpieczyć folią także progi przy drzwiach i progi załadunkowe bagażnika oraz wnęki klamek. Folia ochronna doskonale sprawdzi się również w przypadku zabezpieczania przed zarysowaniem lamp, błotników, krawędzi drzwi, czy błyszczących elementów we wnętrzu pojazdu. Warto zaznaczyć, że wiele osób decyduje się także na oklejenie całego pojazdu, co również jest możliwe.

Usuwanie głębokich rys z lakieru – podsumowanie

Rysy są szczególnie widoczne na ciemnych autach. Dzieje się tak, ponieważ na bezbarwnym lakierze zarysowania przybierają jasny kolor. Rysy jednak nie tylko niszczą efekt wizualny pojazdu, ale także przyczyniają się do rdzewienia elementów od ich środka. W przypadku zauważenia głębokich rys warto jak najszybciej udać się do profesjonalnego studia detailingowego, gdzie specjaliści przywrócą lakier do oryginalnego stanu. Aby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń, dobrze jest postawić na profesjonalne zabezpieczenie pojazdu, które ochroni karoserię przed czynnikami zewnętrznymi przez długie lata.

5/5 - (5 votes)
Call Now Button