Przyciemnianie szyb samochodowych – zalety, przepisy i cena

Przyciemnianie szyb samochodowych – zalety, przepisy i cena

Przyciemnianie szyb w samochodach staje się coraz popularniejsze nie tylko ze względu na design pojazdu, lecz również na wiele zalet, jakie wiążą się z oklejaniem szyb folią przyciemniającą. Ten pożyteczny element wyposażenia auta wpływa na poczucie prywatności osób siedzących z tyłu, a także pozwala zachować niską temperaturę wewnątrz samochodu. Niemniej jednak warto pamiętać o ograniczeniach naklejania folii oraz przede wszystkim – o profesjonalnym wykonaniu tej czynności, co zagwarantują nam wykwalifikowani fachowcy.

Szukasz profesjonalnego przyciemniania szyb?

Przyciemnianie szyb samochodowych – czy to jest legalne?

Przed podjęciem decyzji o przyciemnieniu szyb w samochodzie, należy dokładnie zapoznać się z przepisami prawnymi, które informują kierowców, w jakim stopniu mogą pozwolić sobie na taką modyfikację pojazdu. Czy zatem legalne jest oklejenie szyb auta folią przyciemniającą? Tak, przyciemniane szyby są dozwolone, jednakże trzeba pamiętać o kilku ograniczeniach z tym związanych.

Aplikacja folii przyciemniającej na przednie szyby

Czytając w Dzienniku Ustaw z 2016 roku „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
-art. 66, ust. 1, pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Kluczową kwestią bezpiecznego prowadzenia auta jest dobra widoczność, zatem szyba przednia oraz dwie boczne muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie przynajmniej 70%. Co zatem z pozostałymi szybami w pojeździe?

Przyciemnianie szyb tylnych – można zrobić to dowolnie?

Oklejanie szyb tylnych folią przyciemniającą jest w pełni legalne i dozwolone, a kierowcy pojazdów mogą przyciemnić szyby w tyle według własnego gustu i preferencji. To oznacza, że można zaciemnić je nawet do 100%, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że mocne przyciemnienie szyb znacznie ograniczy widoczność z perspektywy pasażerów siedzących w tyle. Niemniej jednak taka możliwość jest jak najbardziej akceptowana przez prawo.

Metody przyciemniania szyb

Istnieją dwie metody zaciemnienia szyb samochodu folią – inwazyjna i nieinwazyjna. Czym zatem się od siebie różnią?

Metoda inwazyjna – sposób, który wymaga wyjęcia szyb (jednak szyba tylna zawsze zostaje na swojej pozycji). Ta czasochłonna opcja gwarantuje, że folia zaaplikowana będzie w nawet trudno dostępnym miejscu. Zdarza się, że o metodzie przyciemniania szyb decyduje również ich konstrukcja – są samochody, w których profesjonalne i dokładne przyciemnienie szyb jest możliwe tylko w przypadku demontażu szyby z drzwi/konstrukcji pojazdu. Często powodem takich działań są specyficzne rozwiązania konstruktorów i ciężki dostęp w okolicach uszczelek.

Metoda bezinwazyjna – rozwiązanie, gdzie wyciągnięcie szyby nie jest potrzebne. Bezinwazyjne przyciemnianie szyb nie wymaga ponownego montażu części samochodu, jest to opcja tańsza i w większości stosowana w nowych samochodach.

Cena przyciemniania szyb samochodowych w 2024

Przyciemnianie szyb w aucie wymaga niesamowitej dokładności, dlatego warto zlecić tego typu zadanie fachowcom. Aplikację folii zaciemniającej szyby należy wykonać solidnie i estetycznie, lepiej nie realizować takiego działania, nie mając doświadczenia i odpowiednich narzędzi.

Koszt takiej modyfikacji to przeważnie kilkaset złotych. W wielu przypadkach oscyluje on w granicach 400 – 600 złotych netto. Wszystko zależy od modelu auta, jego wielkości i stopnia trudności wykonywanego zadania.

Jeśli chcemy przyciemnić tylko przednie boczne szyby, ceny takiej usługi zaczynają się od 250 złotych. Oklejenie tylnej szyby to koszt między 400 zł (dla małych samochodów), a w przypadku dużych samochodów możemy mówić o kwotach rozpoczynających się od 600 zł.

Chcesz poznać koszt przyciemniania szyb w swoim samochodzie?

Przyciemniane szyby – dlaczego warto?

Przyciemnione szyby w samochodzie wpływają na komfort pasażerów oraz posiadają szereg praktycznych zalet, które świadczą o tym, że warto skusić się na tego typu ulepszenie pojazdu.

przyciemniane szyby

Folia przyciemniająca redukuje natężenie światła, wpadającego do samochodu, co podczas jazdy nie wpływa na gorszą widoczność oraz nie męczy wzroku prowadzącego i chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pojazd, który oklejony jest folią przyciemniającą, mniej się nagrzewa, dzięki temu temperatura w samochodzie podczas upalnych dni jest znacznie mniejsza. Przyciemnione szyby zasłaniają wnętrze auta, w taki sposób zabezpieczają cenne przedmioty, a pasażerowie nie muszą obawiać się o ich stratę. Daje to nie tylko bezpieczeństwo, lecz także prywatność osobom będącym w aucie. Folia przyciemniająca chroni szyby podczas wypadku, zatrzymując odłamki stłuczonego szkła. Dzięki asekurującej powłoce folia utrudnia możliwość rozbicia szyby przez złodziei. Folie przyciemniane zapewniają również ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, co w mniejszym stopniu niszczy kolor tapicerki. Taka modyfikacja sprawi, że samochód będzie wyglądał ciekawie i nietuzinkowo.

Minusy przyciemniania szyb

Przyciemnianie szyb samochodowych ma także niewielkie wady, które wiążą się z prowadzeniem pojazdów w nocy, zwłaszcza w pochmurny dzień na słabo oświetlonych ulicach. Folie wpływają też na wolniejsze nagrzewanie samochodu zimą.

Czy warto samemu przyciemnić szyby samochodowe?

Odpowiednie wykonanie tego zabiegu wymaga stosownego miejsca oraz narzędzi, dzięki którym będziemy w stanie cieszyć się nieskazitelnym efektem. Warto zatem skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która świadczy usługi przyciemniania szyb samochodowych, takiej jak Studio CB, aby później móc fascynować się estetycznym wyglądem pojazdu.

Podsumowanie

Aplikacja folii przyciemniającej szyby w aucie posiada swoje zalety i wady. Plusów tego działania jest dużo więcej, dlatego warto zastanowić się nad tego typu modyfikacją. Przed podjęciem decyzji, związanej z przyciemnianiem szyb samochodu, powinniśmy dostosować stopień zaciemnienia i przede wszystkim zapoznać się z przepisami, które informują o stopniu przepuszczalności światła przez szybę. Jednakże oklejenie folią przyciemniającą należy powierzyć odpowiednim fachowcom, posiadającym odpowiednie doświadczenie.

4.2/5 - (20 votes)
Call Now Button