Ile kosztuje oklejenie auta folią w 2024? Czy warto?

Ile kosztuje oklejenie auta folią w 2024? Czy warto?

Choć oklejanie samochodów folią może kojarzyć się głównie z wyblakłymi od słońca reklamami na drzwiach lub tylnych szybach, w rzeczywistości jest to znacznie szerszy temat. Co więcej, coraz liczniejsze grono osób decyduje się na oklejanie nawet całych samochodów folią. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Czy folia ma jakieś praktyczne zalety? Ile kosztuje oklejenie samochodu folią? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Chcesz profesjonalnie okleić folią swój samochód?

Nadaj mu wyjątkowy charakter! Wybierz profesjonalne oklejenie samochodu w Studio CB!


Skąd wziął się pomysł oklejania samochodów folią?

Początków owego trendu należy szukać w Niemczech, u schyłku ubiegłego wieku. Właśnie wtedy u naszych zachodnich sąsiadów narzucono odgórny wymóg ujednolicenia kolorystyki taksówek do niezbyt dobrze kojarzącego się dziś beżowego (kto choć raz odwiedził Niemcy, doskonale zna tego przyczynę). Taksówkarze doszli wtedy do słusznego wniosku, że bardziej opłacalną alternatywą dla zakupu samochodów w określonym kolorze będzie po prostu zmiana koloru auta przez oklejenie go folią. Pomysł ten dość szybko podchwycili inni zmotoryzowani i dzisiaj oklejanie samochodów jest popularne właściwie na całym świecie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Niemcy oklejają obecnie wozy policyjne, strażackie, a nawet pojazdy wojskowe.

Dlaczego warto okleić samochód?

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zbędną zachcianką, zastosowanie folii samochodowej niesie ze sobą szereg korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

Ochrona karoserii

Standardowe folie mają najczęściej grubość ok. 50-100 mikronów (folie ochronne PPF mogą mieć nawet 190-200 mikronów). To wystarczy do stworzenia powłoki chroniącej karoserię przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nowoczesne folie są przystosowane do użytkowania w temperaturach od -50 do 110°C – niestraszne im więc siarczyste mrozy i srogie upały. Są także odporne na promieniowanie UV i nie blakną na słońcu.

Nawet jeśli folia ochronna ulegnie uszkodzeniu, znajdujący się pod nią lakier powinien wyjść bez szwanku np. z uderzenia kamykiem czy zarysowania na parkingu. Ponadto folie PPF mają zdolność do samoregeneracji pod wpływem ciepła – drobne rysy i pęknięcia mogą z nich znikać niemal samoistnie, a te duże można bardzo łatwo naprawić.

Oklejanie samochodu Camaro

Oklejanie samochodu folią – łatwa zmiana koloru pojazdu

Naklejenie folii to jedna z łatwiejszych metod zmiany koloru samochodu – oklejanie samochodu folią w całości zajmuje na ogół 3-5 dni roboczych, zależnie od wielkości auta. To znacznie szybciej niż w przypadku zmiany koloru auta przez pełne, profesjonalne przemalowanie lakieru. I w przeciwieństwie do tego zabiegu nie ingeruje w oryginalny lakier, co jest bardzo istotną kwestią przy sprzedaży auta, zwłaszcza jeśli jest to jeden z modeli premium.

Można też zdecydować się na dodatkowe oklejanie folią wnęk. Zabieg ten wykonuje się jednak dość rzadko i na specjalne życzenie klienta, gdyż zwiększa koszty i wydłuża czas oklejania do 6-8 dni.

Możliwość indywidualnej stylizacji

Folia może być właściwie dowolnie dopasowana do gustu właściciela samochodu – wcale nie trzeba od razu naklejać ją na całą powierzchnię nadwozia. Na rynku jest mnóstwo producentów folii, którzy oferują różnego rodzaju materiał. Zaczynając od folii matowych, satynowych, chromowanych, metalicznych oraz takich, które praktycznie w 100% imitują lakier itp. Folie można wykorzystać do oklejenia samych detali jak przedni zderzak, lampy czy lusterka, lub pojedynczych elementów aut, jak maska, dach czy drzwi bagażnika. Oklejanie samochodu folią pozwala nam na dużą swobodę.

Folia umożliwia także tworzenie indywidualnych nadruków, dzięki czemu można przekształcić auto w wielobarwne dzieło sztuki. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć – część folii może nawet imitować strukturę np. włókien węglowych, dzięki czemu oklejone nią elementy będą przypominać dany materiał także w dotyku (choć oczywiście nie zmniejszą wagi samochodu, jak miałoby to miejsce w przypadku prawdziwego włókna węglowego 😉).

Długa żywotność

Wszystkie dostępne obecnie folie do oklejania aut cechuje średnio- lub długookresowa trwałość. Zależnie od producenta i rodzaju danej folii, ich żywotność dla ekspozycji pionowej określa się na 6 do 10 lat. Na folie wysokiej jakości, np. Chrom, producenci dają również gwarancję, najczęściej na 2-3 lata. Zachowując należytą ostrożność eksploatacyjną, oklejenia te przetrwają spokojnie przynajmniej kilka sezonów. Folia wytrzyma też znacznie dłużej, jeśli będzie się ją odpowiednio pielęgnować – wykonawca może polecić dedykowany kosmetyk, wosk, czy szampon, który zapewni właściwą pielęgnację.

Oklejanie pojazdu folią – 100% usuwalności

Naklejona na aucie folia może być w każdej chwili zdjęta, a jej usuwanie nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni karoserii – pod warunkiem zastosowania odpowiedniej metody. Można ją więc właściwie dowolnie często zmieniać bez jakiegokolwiek ryzyka dla znajdującego się pod nią lakieru. Oklejanie samochodów folią pod tym względem ma dużą przewagę nad tradycyjnym lakierowaniem karoserii.

Ile kosztuje oklejanie samochodów folią w 2024?

Cena oklejenia samochodu zależy od kilku kluczowych czynników, przede wszystkim – głównymi będą wielkość i stopień skomplikowania nadwozia lub ilość oklejanych elementów pojazdu. Cennik oklejania samochodów folią różni się także ze względu na rodzaj folii, na który się zdecydujemy.

Ogólnie można powiedzieć, że za folię na cały samochód trzeba zapłacić ok. 7 do 9,5 tys. zł netto. Ceny będą też wyższe, jeśli wybierzemy folię niestandardowego typu (np. chrom lub chameleon). Przykładowo koszt oklejenie folią złoty Chrom całego BMW X5 to jakieś 13-15 tys. zł netto.

Chcesz profesjonalnie okleić folią swój samochód?

Skorzystaj z darmowej wyceny i wybierz opcję najlepszą dla siebie!


Możemy również wybrać oklejenie tylko niektórych elementów, takich jak maska czy dach. Przykładowo koszt oklejenia dachu folią 3M G12 to od 750 do 950 zł netto.

Warto jednak pamiętać, że nadal są to znacznie mniejsze stawki, niż przy profesjonalnym przemalowywaniu całego auta. Przykładowo za profesjonalne przemalowanie na inny kolor niezbyt dużej Skody Fabii zapłacimy nawet 8-20 tys. zł.

Seat oklejony folią

Jakiego wykonawcę wybrać?

Choć na pierwszy rzut oka naklejenie folii na auto nie wydaje się skomplikowane, tak naprawdę jest to bardzo delikatny proces wymagający dużej wiedzy i znajomości systemów montażowych różnych elementów auta. Łatwo zatem o niedociągnięcia i drobne pomyłki, które sprawią, że folia, zamiast zdobić, oszpeci auto. Dlatego też decydując się na ten zabieg, należy wybierać jedynie doświadczone firmy, które specjalizują się w świadczeniu tego typu usług i wykorzystują dobrej jakości folie samochodowe. Ceny oklejania aut nie powinny być w tym przypadku jedynym kryterium.

Decydując się na oklejenie samochodu folią ochronną u profesjonalistów, zyskasz gwarancję najwyższej jakości zarówno wykorzystanych materiałów, jak i samej pracy. Właśnie takich specjalistów znajdziesz w StudioCB – gwarantujemy najwyższy standard usług z wykorzystaniem najnowszych technologii. Chcesz zobaczyć owoce naszej pracy? Zajrzyj do naszej galerii i sprawdź zamieszczone tam zdjęcia.

Sprawdź galerię realizacji oklejania samochodów w StudioCB!

Postaw na profesjonalne oklejanie samochodu!

Oklejanie całego auta folią pozwala nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze w porównaniu do lakierowania karoserii, lecz także umożliwia zachowanie oryginalnego lakieru, który po zdjęciu folii w dowolnej chwili pozostanie nietknięty. Jeśli chcesz ukryć wady oryginalnego lakieru lub uważasz, że to czas na zmianę koloru samochodu, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą dostępną na naszej stronie: https://studiocb.pl/zmiana-koloru-oklejanie-folia. W naszym studio znajdziesz także najwyższej jakości usługi ochrony lakieru, takie jak m.in. folie ochronne PPF czy powłoki ceramiczne.

4.4/5 - (205 votes)
Call Now Button