Zmiana koloru Tesli – czy warto okleić Teslę folią?

Zmiana koloru Tesli – czy warto okleić Teslę folią?

Nie jest żadną tajemnicą, że Tesla oferuje dość ubogą paletę kolorów swoich samochodów – obecnie do wyboru jest jedynie 5 opcji. Nie powinno zatem dziwić, że zmiana koloru auta jest stosunkowo popularna wśród posiadaczy tego samochodu elektrycznego – bez tego każda Tesla w okolicy będzie wyglądać właściwie tak samo. Kolor nadwozia zmienia się najczęściej dzięki specjalnej folii. Czy warto okleić Teslę folią, czy lepiej zostawić fabryczny kolor auta? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Chcesz zmienić kolor swojej Tesli?

Nadaj jej wyjątkowy charakter! Wybierz profesjonalne oklejenie samochodu w Studio CB!


Tesle w Polsce – dlaczego (prawie) wszystkie są białe?

Cóż, jest ku temu jeden prozaiczny powód – popularny model Y w innym kolorze nie kwalifikuje się już na rządową dotację do zakupu samochodu elektrycznego. Jest tak, ponieważ dopłata za inny kolor nadwozia podnosi wartość pojazdu powyżej progu przewidzianego przez program Mój Elektryk.

W związku z tym wiele z Tesli zarejestrowanych w Polsce będzie biała. Wielu posiadaczy modelu Y decyduje się więc na oklejanie samochodu folią – pozwala to niemal dowolnie zmienić kolor nadwozia i spersonalizować swoją teslę.

Tesla oklejona szarą folią
Szara Tesla – Folia Avery, dach i słupki – Satin Black, pozostała część auta – Satin Metallic Dark Basal

Tesla – zmiana koloru przez oklejanie folią

Oklejanie samochodów folią to doskonały sposób na nadanie im indywidualnego charakteru – są one dostępne w wielu kolorach, których próżno szukać w katalogach marek samochodowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku ubogich palet kolorystycznych jak jest to u Tesli – w końcu nie po to kupuje się taki samochód, żeby wyglądał jak każdy inny.

Jak przebiega oklejanie folią?

Pierwszym etapem procesu nakładania na auto folii jest dokładne oczyszczenie karoserii, czyli tzw. mycie detailingowe. Pozwoli to usunąć z powierzchni lakieru wszelkie wtrącenia takie, jak asfalt, opiłki metalu itp. i naloty oraz odtłuścić lakier i poddać go dekontaminacji.

Dokładnie wyczyszczony samochód jest następnie osuszany bezdotykowo, a powłoka lakieru poddawana jest drobiazgowej inspekcji.

Sam zabieg oklejania folią powinien odbywać się w ciepłym, czystym, wolnym od wszelkich pyłów i dobrze doświetlonym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura do nakładania folii to 18-20°C – w tym przedziale będzie się ona najlepiej układać. To, ile będzie trwało oklejanie folią, jest zależne od wielkości oklejanej powierzchni (można zdecydować się na różne warianty – od pojedynczych elementów, przez kilka opcji częściowego oklejania, po zmianę koloru całego nadwozia). Niezależnie od wybranego wariantu, za każdym razem po oklejeniu należy odczekać od 12 do 24 godzin, aby klej mógł się w pełni aktywować. Przez ten czas samochód powinien pozostawać w ciepłym miejscu. Zaleca się również żeby po oklejeniu, samochód nie był myty przez minimum 48 godzin.

Ile kosztuje oklejenie Tesli folią zmieniającą kolor nadwozia?

W przypadku Tesli cena oklejania uzależniona jest wyłącznie od rodzaju folii, jej koloru oraz producenta. Zmiana koloru auta z zewnątrz (z wyłączeniem wnęk drzwi i klapy) w profesjonalnym salonie to koszt od 8000 zł netto.

W takiej cenie można okleić samochód folią o wykończeniu mat, połysk lub satyna ze standardowej palety kolorów oferowanych przez folie marek takich jak Avery, Oracal czy 3M. Jeśli zaś zależy Ci na kolorach specjalnych lub ciekawszych wykończeniach (np. kameleon lub metallic), cena będzie wyższa o ok. 1000-1500 zł netto.

Tesla - zmiana koloru folią
Zmiana koloru – INOZETEK Folia Mamba Green Metallic MSG020 Zielony połysk metalik

Czy oklejanie samochodów ma sens?

Oczywiście! Oklejanie samochodów folią pozwala nie tylko zmieniać ich kolory, ale także zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu możesz nie tylko mieć auto w dowolnym odcieniu, którego próżno szukać w ofercie salonu samochodowego (zwłaszcza w przypadku Tesli i jej niezwykle ubogiej palety), ale też ochronisz karoserię przed rysami, odpryskami czy innymi drobnymi uszkodzeniami, o które nietrudno na polskich drogach.

W wielu przypadkach jest to też znacznie tańsza opcja niż dopłata za inny kolor karoserii – przy Tesli inny lakier dla najtańszego modelu (Tesla Model 3) kosztuje co prawda 5000 zł, jednak w pozostałych modelach może sięgać nawet 12000 zł. Doliczyć do tego trzeba również koszt sprowadzenia, jeśli dany kolor nie jest dostępny od ręki w salonie. Finalnie klient zapłaci więc mniej za nawet najbardziej wyszukaną folię niż za inny fabryczny kolor. Co więcej, fakt, że oklejanie folią ma miejsce już po zakupie, sprawia, że nie ma ryzyka utraty dofinansowania rządowego.

Osoby, które nie chcą zmieniać koloru swojego auta mogą się zdecydować na oklejanie folią PPF – jest to specjalna, bezbarwna folia ochronna o nawet 3-krotnie większej grubości od standardowej. Foliowanie PPF to doskonała opcja dla każdego, kto chce ochronić lakier swojego samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, do których dochodzi przy codziennej eksploatacji samochodu.

Zmiana koloru Tesli – podsumowanie

Zmiana koloru auta za pomocą folii to świetny sposób na spersonalizowanie samochodu i jednoczesne zabezpieczenie jego karoserii. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna w przypadku samochodów marki Tesla, ponieważ oferuje ona bardzo ubogą paletę kolorystyczną. W Polsce jest to jeszcze bardziej widoczne ze względu na ograniczenia związane z kwalifikacją do rządowej dopłaty z programu Mój Elektryk – zdecydowana większość Tesli rejestrowanych w naszym kraju jest przez to fabrycznie biała.

Warto też pamiętać, że zmiana koloru za pomocą folii nie podnosi jego wartości w momencie zakupu (odbywa się dopiero później) i jest często tańsza niż kolorowe lakiery z palety marki. Jeśli kupujesz swoją Teslę w warszawskim salonie, nie musisz daleko szukać wykonawcy 🙂 W pobliżu znajduje się Studio CB – firma świadcząca profesjonalne usługi detailingu i oklejania samochodów. Efekty widoczne są na zdjęciach umieszczonych w tym artykule. Czarną Teslę ze zdjęć zabezpieczono w całości bezbarwną folią ochronną. Studio CB ma już doświadczenie w oklejaniu Tesli, więc można bez obaw powierzyć nam swój samochód.

4.5/5 - (4 votes)
Call Now Button