Czym jest car wrapping?

Czym jest car wrapping?

Zadbany samochód to niewątpliwie wizytówka każdego kierowcy. Nie da się ukryć, iż kluczową rolę odgrywa piękny, lśniący lakier. Car wrapping, czyli oklejanie samochodu to doskonała forma uatrakcyjnienia własnego pojazdu. Technika ta jest wykorzystywana głównie w celu zabezpieczenia karoserii przed czynnikami zewnętrznymi, jak również do całkowitej zmiany wyglądu samochodu. Na czym dokładnie polega car wrapping? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Dla kogo jest przeznaczony? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Chcesz okleić swój samochód?

Co to jest car wrapping?

Na przestrzeni minionych lat car wrapping w Polsce zdobył ogromną popularność. Coraz więcej Klientów decyduje się na skorzystanie z tej techniki. Czym zatem jest car wrapping? To rodzaj tuningu wizualnego. Polega na oklejaniu samochodów folią samoprzylepną. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możemy całkowicie odmienić wygląd naszego pojazdu. Z techniki tej mogą skorzystać zarówno właściciele prywatni, jak i przedsiębiorcy. Istnieje możliwość zupełnej zmiany odcienia karoserii, jak i wykonanie grafik reklamowych. Z całą pewnością car wrapping pozwala nam wyrazić siebie. 

Folie do oklejania samochodów dają nieograniczone możliwości. Miłośnicy motoryzacji, w zależności od indywidualnych preferencji, mogą zdecydować się na wersję błyszczącą, bądź matową. Tak, jak zostało wspomniane, folia samoprzylepna, oprócz walorów estetycznych, pełni również funkcję ochronną. Skutecznie zabezpiecza karoserię przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak błoto, piasek, sól, kamienie czy promieniowanie słoneczne. Folia chroni także przed odbarwieniami, korozją, jak i zarysowaniami.

Rodzaje folii do car wrappingu

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów folii do oklejania samochodów. Wyróżniamy zatem folie monomeryczne, polimeryczne oraz wylewane. Należy zaznaczyć, że każdy z typów folii ma nieco inne zastosowanie. Co więcej, folia monomeryczna jest bardzo tania.  Najlepiej sprawdzi się ona w przypadku krótkookresowych grafik. Wraz z upływem czasu folia ma tendencję do kurczenia się, przez co traci swą atrakcyjność. Może się także odklejać i pękać. Jeśli planujemy zawrzeć krótką kampanię promocyjną, będzie to najlepszy wybór. 

W przypadku, gdy myślimy o trwałym oklejeniu samochodu, najlepszym wyborem będzie folia polimeryczna bądź wylewana. Ta pierwsza doskonale spisze się w przypadku płaskich i równych powierzchni, natomiast folia wylewana jest dobrym wyborem, jeśli w grę wchodzą załamane powierzchnie. Oba rodzaje folii charakteryzują się trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Przy czym warto zaznaczyć, że folia polimeryczna jest mało elastyczna, ale nie obkurcza się. Z kolei folia wylewana z powodzeniem może być wykorzystywana nawet do najbardziej wymagających powierzchni.

Oklejanie samochodu – zalety i wady

Car wrapping, tak, jak każda technologia ma swoje wady i zalety. Niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania jest całkowita zmiana koloru auta, przy relatywnie niskiej cenie i bez ingerencji w oryginalny lakier. Oklejanie samochodu folią jest procesem odwracalnym i możemy dzięki niemu uzyskać naprawdę ciekawy, a przede wszystkim estetyczny wygląd. Co więcej, możemy również pogłębić i utrwalić oryginalny kolor lakieru. Oczywiście, wraz z upływem czasu z pewnością staną się widoczne ślady użytkowania, niemniej jednak renowacja folii to również niedroga inwestycja. Kolejnym plusem car wrappingu jest nieograniczony wybór kolorów, jak również motywów. Klienci mogą wybierać spośród nieszablonowych wzorów, dzięki czemu będą mogli w pełni wyrazić siebie oraz nadać swojemu samochodowi swoistego charakteru. Nie można pominąć również funkcji ochronnych, jakie spełnia folia – o tym wspominaliśmy wcześniej. Po zdjęciu folii samoprzylepnej karoseria pozostaje w nienaruszonym stanie, co ogranicza powstanie zarysowań czy też korozji. Pod warunkiem, że będziemy odpowiednio dbać o folię, będzie ona nam służyć przez długi czas.

Jedną z kluczowych wad car wrappingu jest niewątpliwie trudny montaż. Do prawidłowego oklejenia samochodu niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie. W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować pojazd – dokładnie go oczyścić oraz pozbyć się wszelkich niedoskonałości, które mogłyby utrudnić przyklejanie folii. Dlatego też, jeśli nie czujemy się na siłach, warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Z tym też powiązana jest kolejna „wada”, czyli lokalizacja salonu zajmującego się car wrappingiem. Takich punktów na mapie Polski jest nadal bardzo mało. 

Jak dbać o folię samochodową?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na oklejenie samochodu, warto wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o folię samochodową, aby na długo zachować jej estetyczny wygląd. Otóż o folię samoprzylepną dba się tak samo, jak o zwykły lakier. Przy czym mycie pojazdu powinno odbywać się na myjniach ręcznych bądź bezdotykowych. Kierowcy powinni unikać myjni automatycznych, ponieważ szczotki mogą niekorzystnie wpłynąć na stan folii. Wprawdzie szczotki jej nie porwą, ale mogą zarysować powierzchnię, a tym samym skrócić jej żywotność. 

Kolejnym ważnym aspektem jest polerowanie folii. Na rynku istnieje wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji karoserii. Jeśli wybraliśmy błyszczącą okleinę (np. chrom), z powodzeniem możemy wykorzystać specjalne kosmetyki do polerowania. Zabiegu tego nie zaleca się, jeśli folia samochodowa występuje w macie. W jaki sposób możemy zadbać o samochód po car wrappingu? Przede wszystkim powinniśmy unikać kontaktu z substancjami, takimi jak benzyna, olej i tym podobne. W razie zabrudzenia oklejonej karoserii powinniśmy niezwłocznie usunąć plamę, ponieważ może to powodować odbarwienie.

Czy folia może uszkodzić lakier?

Z pewnością wielu właścicieli pojazdów zastanawia się nad tym, czy folia może uszkodzić lakier? Odpowiedź jest prosta – nie. Car wrapping przeprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę jest w pełni bezpieczny dla karoserii. Oczywiście cały proces wymaga nieocenionej precyzji i dokładności. Jednak brak umiejętności może powodować odwrotny skutek. 

Główny nacisk kładziony jest na przygotowanie karoserii – oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, a także uzupełnienie ubytków (jeśli jest to konieczne). Dobrze, jeśli zajmie się tym profesjonalna firma. Jeśli elementy były świeżo lakierowane, to zalecane jest odczekanie co najmniej 14 dni przed przystąpieniem do oklejania. Demontaż folii odbywa się w prosty sposób. Zabieg ten w żadnym wypadku nie powoduje uszkodzeń karoserii. Klej nie zostawia śladów na lakierze. Zewnętrzną powierzchnię samochodu łatwo oczyścić za pomocą delikatnych środków czyszczących. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do jakości użytej folii zawsze można przeprowadzić test na niewielkim obszarze lakieru.

Ważne informacje na temat oklejania samochodów

Właściciele samochodów osobowych z pewnością zastanawiają się ile trwa zabieg car wrappingu. Oddając pojazd w ręce profesjonalistów, należy liczyć się z tym, że oklejanie samochodu (zwłaszcza całego) to dość czasochłonny proces. Zwykle zajmuje on od 2 do 3 dni. Jeśli projekt jest bardziej skomplikowany, czas ten może się znacznie wydłużyć. Nie bez znaczenia jest także rodzaj, grubość i wytrzymałość wybranej foli. Trwałość folii samoprzylepnej szacuje się nawet na 10 lat – pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbamy. 

Czy każdy samochód można okleić? Z pewnością tak. Car wrappingowi mogą być z powodzeniem poddawane samochody osobowe, jak i dostawcze, o nieco większych gabarytach i nieregularnych kształtach. Co więcej, kierowcy mogą również oklejać inne pojazdy mechaniczne, takie jak skutery, motocykle czy nawet rowery. Folię samoprzylepną można umieścić na całej powierzchni karoserii bądź na poszczególnych elementach. Dzięki temu samochód może być świetną formą reklamy, a także pozwoli nam wyrazić siebie.

Oklejanie samochodów folią – komu powierzyć to zadanie?

Choć oklejanie samochodu folią wydaje się dość prostą czynnością, wbrew pozorom jest to bardzo skomplikowane. Nieumiejętne naklejenie folii może jedynie oszpecić wygląd pojazdu. Co więcej – tak, jak zostało wspomniane, bardzo istotne jest oczyszczenie samochodu. Trzeba wiedzieć, jak to prawidłowo wykonać, aby car wrapping był naprawdę efektowny. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.

Zobacz galerię samochodów oklejanych przez StudioCB

Studio CB to firma, która oferuje profesjonalne usługi oklejania samochodów i szyb samochodowych. Realizacje wyróżnia najwyższa jakość i solidne wykonanie. Wizja Klienta jest na pierwszym miejscu, dlatego też istnieje możliwość wykonania każdego rodzaju grafiki. Studio CB specjalizuje się w oklejaniu samochodów w całości, jak i umieszczaniu na karoserii nośników reklamowych. Firma współpracuje z najlepszymi markami, do których należą między innymi 3M, Avery Dennison, KPMF, ORACAL, Arlon, MacTac i wiele innych. Specjaliści mają ogromne doświadczenie, dzięki czemu bez przeszkód mogą urzeczywistnić niemal każdy projekt Klienta. Kontakt z firmą jest prosty i szybki!

oklejony samochód

Podsumowanie

Car wrapping, czyli oklejanie samochodów folią cieszy się ogromną popularnością wśród kierowców. Dzięki temu możliwa jest nawet całkowita zmiana koloru auta, dodanie ozdobnych elementów lub umieszczenie nośników reklamowych. Niewątpliwie zabieg ten czyni pojazd atrakcyjnym, a dodatkowo chroni lakier przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Car wrapping niewątpliwie pozwala na wyróżnienie swojego auta na tle innych. Efektowne oklejenie pojazdu bez wahania nadaje mu swoistego charakteru. Do tego celu warto wybrać firmę, która jest przede wszystkim profesjonalna. Najwyższa jakość i solidne wykonanie gwarantuje niepowtarzalny efekt!

4.7/5 - (19 votes)
Call Now Button