Czym jest auto detailing i dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest auto detailing i dlaczego warto z niego skorzystać?

Usługa auto detailingu, nazywana też car detailingiem, to stosunkowo świeża opcja na polskim rynku motoryzacyjnym ciesząca się od kilku lat wciąż rosnącą popularnością. Wiele osób kojarzy ją po prostu z drobiazgowym myciem samochodu, jednak w rzeczywistości jest to o wiele bardziej złożony proces obejmujący przynajmniej kilka etapów i szereg zabiegów. Poniżej przyjrzymy się temu, czym właściwie jest auto detailing oraz korzyściom, jakie ze sobą niesie.

Chcesz profesjonalnie zabezpieczyć swój samochód?

Co to właściwie jest auto detailing?

Auto detailing (znany też pod swoją brytyjską nazwą car valeting) to proces mający na celu dokładne wyczyszczenie i zabezpieczenie powłoki lakierniczej oraz wnętrza samochodu. Podczas takiego zabiegu usuwa się również drobne niedoskonałości lakieru takie jak odbarwienia, plamy, rysy, pęknięcia i oksydacje. Detailing może dotyczyć zarówno całego pojazdu, jak i tylko wybranych elementów. Finalnie auto po takim zabiegu wygląda lepiej, niż w chwili, gdy po raz pierwszy opuściło salon samochodowy.

Jeśli mieszkasz w stolicy lub jej okolicach, sprawdź ofertę car detailing Warszawa naszego Studia.

Etapy auto detailingu

Jak już wspomnieliśmy, kompletny car detailing składa się przynajmniej z kilku etapów. Oczywiście można też zdecydować się tylko na pojedynczy zabieg, np. mycie karoserii usuwające lekkie zabrudzenia drogowe i ptasie odchody. Przebieg standardowego zabiegu auto detailingowego przedstawia się następująco:

Z zewnątrz

Pierwszym etapem tej kompleksowej pielęgnacji samochodu jest tzw. mycie detailingowe, czyli bardzo skrupulatne umycie każdego zakamarka powłoki lakierniczej z użyciem myjki ciśnieniowej i specjalnej rękawicy. To niezwykle istotna procedura – takie mycie usuwa luźne zabrudzenia i bardzo groźne dla lakieru ptasie odchody oraz przygotowuje karoserię do dalszych zabiegów. Efekty mycia detailingowego są właściwie nieporównywalnie lepsze od tego, co może dać wizyta w standardowej myjni samochodowej.

Kolejny etap auto detailingu to skrupulatne czyszczenie, które skutecznie usuwa przyspojone zabrudzenia lakieru (m.in. martwe owady i ślady po żywicy), plamy i odbarwienia. Jest to tzw. dekontaminacja lakieru.

Po odpowiednim czyszczeniu przychodzi czas na korektę powłoki lakierniczej. Detailingowa korekta lakieru pozwala pozbyć się wszelkich rys, mikrorys, zarysowań oraz odprysków, które mogły powstać na nadwoziu w trakcie użytkowania auta.

Gdy przygotowanie powierzchni i odnowienie karoserii dobiegnie końca, należy zadbać o utrwalenie uzyskanych efektów, czyli zabezpieczenie lakieru. Do wyboru jest tutaj przynajmniej trzy opcje oferujące różne stopnie ochrony:

  • Woskowanie – najtańsza, ale i najmniej trwała metoda zabezpieczenia karoserii. Do woskowania wykorzystuje się specjalne kosmetyki samochodowe.
  • Powłoka ceramiczna – po potraktowaniu powłoką ceramiczną lakier staje się twardszy oraz mniej podatny na mikrozarysowania i warunki atmosferyczne. Warstwa ceramiczna cechuje się też wysoką hydrofobowością, co znacznie utrudnia przywieranie zabrudzeń. Zabezpieczenie taką powłoką jest również długotrwałe – wytrzymuje ona nawet do 5 lat.
  • Folia PPF – jest najbardziej zaawansowaną i na ten moment najbardziej skuteczną opcją, pozwalająca na całkowite zabezpieczenie karoserii przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami, zabrudzeniami i szkodliwym promieniowaniem UV. Najważniejszą cechą folii PPF jest jej zdolność do samoregeneracji – drobne zarysowania mogą się samoistnie zasklepiać pod wpływem ciepła. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producenci folii udzielają na nią aż 10-letnią gwarancję.
Detailingowe Mycie Felg

Wewnątrz

Detailing wnętrza zaczyna się od bardzo dokładnego odkurzania, po którym przechodzi się do skrupulatnego czyszczenia kokpitu, wnęk drzwiowych oraz wszystkich elementów skórzanych i plastikowych (wliczając w to kratki wlotu powietrza i wszystkie schowki), mycia szyb i prania tapicerki (lub czyszczenia bezpiecznymi, profesjonalnymi kosmetykami w przypadku tapicerek skórzanych). Pranie tapicerki odbywa się w dwóch etapach – najpierw wstępnie usuwa się zwykłe zabrudzenia, a następnie doczyszcza wszelkie uporczywe plamy.

Po czyszczeniu wnętrze poddaje się drobiazgowej inspekcji i, gdy wszystko jest już doprowadzone do perfekcji, przechodzi do jego kompleksowej pielęgnacji i zabezpieczenia (m.in. impregnacji skóry i zabezpieczenia plastików).

Dlaczego warto zdecydować się na car detailing?

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że detailing to czysto estetyczna zachcianka bez praktycznego zastosowania, w rzeczywistości zabiegi tego typu niosą ze sobą wymierne (a co najważniejsze – praktyczne) korzyści. Zatem poddając pojazd detailingowi poza odświeżonym wyglądem zyskuje się również:

  • Trwałe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i usunięcie niedoskonałości powłoki lakierniczej;
  • Ochronę lakieru przed zabrudzeniami i niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi;
  • Wydłużenie żywotności elementów wykończenia wnętrza;
  • Mniejszą podatności karoserii na drobne uszkodzenia eksploatacyjne i korozję;
  • Zachowanie wartości samochodu na dłużej;
  • Większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia uwagi potencjalnych kupców, gdy nadejdzie czas na sprzedaż pojazdu.
powłoka ceramiczna na lampach

Car detailing – podsumowanie

Detailing to wieloetapowy zabieg, dzięki któremu Twój samochód będzie prezentował się idealnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do procesów wchodzących w jego skład zaliczają się m.in. mycie, czyszczenie i polerowanie lakieru oraz innych elementów karoserii i wnętrza. Po dokładnym wyczyszczeniu pojazdu wszystkie jego powierzchnie podlegają odpowiedniemu zabezpieczeniu (przykładowo lakier można pokryć powłoką sealantu, czyli sztucznego wosku). Cały proces zajmuje przynajmniej kilka godzin, ale efekty są tego warte – samochód będzie wyglądał, jakby właśnie trafił do salonu prosto z linii produkcyjnej. Jeśli więc chcesz, by Twój samochód prezentował się możliwie najlepiej przez cały czas jego użytkowania i był przy tym mniej podatny na warunki atmosferyczne i drobne uszkodzenia mechaniczne, detailing to właśnie to, czego potrzebujesz.

4.4/5 - (17 votes)
Call Now Button